Do czego zapraszamy?

Do spotkania, w którym każdy uczestnik będzie mógł wyrazić swoją opinię lub perspektywę oraz usłyszeć opinie i perspektywy innych osób. Spotkanie będzie prowadzone przez doświadczone osoby, które zadbają o atmosferę bezpieczeństwa i szacunku. My nazywamy takie spotkania kręgami dialogowymi.

Po co to robimy?

Naszym celem jest przyczynienie się do tego, aby to, co różni w poglądach, nie dzieliło nas przy przysłowiowym „świątecznym stole”. Zależy nam na tym, byśmy w naszym kraju potrafili słuchać się z szacunkiem, chcieli ze sobą rozmawiać, nawet jeśli o tej samej kwestii myślimy skrajnie inaczej. Zdajemy sobie sprawę, że to może brzmieć jak coś zupełnie niemożliwego. Jednak my wielokrotnie doświadczyliśmy, że z pomocą kręgów dialogowych może się to udać.

Kogo zapraszamy?

Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą wyrazić swoje opinie lub emocje związane z tematem, którego dotyczy krąg i jednocześnie są ciekawe lub przynajmniej gotowe usłyszeć innych, nie przeszkadzając im, kiedy będą zabierać głos. Zapraszamy także tych, którzy są po prostu ciekawi, co w tej sprawie myślą inni, a niekoniecznie sami chcą się wypowiadać.

Jak to wygląda?

Mamy pewne zasady, które pomogą sprawić, żeby wszyscy uczestnicy tego spotkania mogli się czuć bezpiecznie, żeby zarówno oni, jak i ich poglądy zostały uszanowane. Zapoznaj się z nimi przed spotkaniem i oceń, czy się na nie zgadzasz:

Facylitacja

Krąg będzie facylitowany – co oznacza, że po każdej wypowiedzi nastąpi odzwierciedlenie głębszego znaczenia, uczuć, potrzeb, aby budować bezpieczeństwo i wzajemne zaufanie. Prowadzić spotkanie będą doświadczone facylitatorki – Marta Kułaga, Magdalena Barańska, Aneta Stępień-Proszewska. dowiedz się więcej o facylitatorkach

Rolą facylitatorek jest ułatwienie wzajemnego zrozumienia na poziomie wyrażanych emocji i potrzeb oraz głębszych znaczeń, szczególnie wtedy, gdy w wypowiedziach pojawią się oceny czy osądy. Będą one odzwierciedlać wypowiedzi uczestników. Czasem mogą przerywać – z intencją lepszego zrozumienia, usłyszenia wszystkich aspektów, lub z troski o bezpieczeństwo uczestników i trzymania się ustalonych ram spotkania.

Empatyczne wsparcie

W trakcie spotkania możesz sięgnąć po dodatkowe wsparcie. Będą obecne osoby, posiadającą umiejętność empatycznego słuchania, gotowe Cię wysłuchać w razie potrzeby. Jeśli poczujesz, że emocji jest zbyt wiele, że to, co Ciebie dotyka w trakcie spotkania ,,zalewa”, ,,przytłacza”, „rozwala” i uznasz, że nie chcesz być z tym sam, to będziesz mieć możliwość przełączyć się ze wspólnego spotkania i porozmawiać z osobą do tego przygotowaną w bardziej kameralnej atmosferze. dowiedz się więcej o empatycznym wsparciu

Masz pytania?

Jeśli jesteś zainteresowany/a wzięciem udziału w kręgu dialogowym, a pojawiają Ci się jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, napisz do nas: kontakt@tocopowiesz.pl

Chcesz dołączyć?

Jeśli wszystko jest dla Ciebie jasne i akceptujesz zasady kręgów dialogowych w projekcie „To co powiesz może zmienić świat”, zapisz się już teraz:

Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.