Doniesienia prasowe i publikacje na temat nadużyć księży oraz postępowaniu wobec nich dostojników kościoła są od lat przedmiotem różnych emocjonalnych reakcji i burzliwych dyskusji w przestrzeni społecznej. Niedawne informacje o roli w tych działaniach Jana Pawła II spowodowały wrzenie i nasiliły podziały w społeczeństwie.
Mogły się w nas pojawić różne pytania, na przykład:
Kim jest dla mnie osoba Jana Pawła II?
Co się we mnie dzieje w związku z ostatnimi publikacjami na temat papieża Jana Pawła II?
Co myślę o jego roli w kształtowaniu historii, polityki, tożsamości narodowej Polaków?
Na co zapraszamy?
To pierwszy z cyklu Kręgów Dialogowych wokół postaci Jana Pawła II, tzw krąg jednego głosu. To jest krąg dla osób nie identyfikujących się z Kościołem katolickim.
Osoby identyfikujące się z Kościołem katolickim zapraszamy na krąg dialogowy “jednego głosu” 19 maja. Natomiast 30 maja odbędzie się krąg dla wszystkich głosów.
Spotkanie odbędzie się na platformie zoom.
Co to są tzw. kręgi jednego głosu?
Chcemy dać przestrzeń do swobodnego wyrażenia się i bycia odebranym ze zrozumieniem osobom reprezentującym w miarę jednorodne środowisko. Wierzymy bowiem, że to stworzy więcej wewnętrznej przestrzeni w uczestniczących na usłyszenie i przyjęcie odmiennych perspektyw w kręgu otwartym na wszystkie głosy.
A co to są Kręgi Dialogowe?
Każda osoba uczestnicząca może wyrazić swoją perspektywę, to, co czuje i jak doświadcza danej sytuacji oraz usłyszeć, jak doświadczają jej inni. Poprzez Kręgi Dialogowe chcemy doświadczać, że możemy czuć się częścią tej samej wspólnoty, nawet jeśli myślimy i czujemy trochę inaczej lub bardzo inaczej na ten sam temat.
Czego będziesz mógł/mogła doświadczyć?
> towarzyszenia, zrozumienia i wspólnoty
> możliwości podzielenia się, tym, co przeżywasz
> zrozumieć inny punkt widzenia
> być usłyszaną/ym
Jak takie spotkanie będzie wyglądać?
Każda osoba uczestnicząca będzie mogła wyrazić swoją perspektywę, to, co czuje i jak doświadcza obecnej sytuacji oraz usłyszeć, jak doświadczają jej inni.
Doświadczone osoby prowadzące (facylitatorki) zadbają o atmosferę bezpieczeństwa i szacunku.
Wypowiedzi będzą odzwierciedlane, czyli osoba facylitująca odpowie, co słyszy sięgając do potrzeb i głębszych znaczeń, aby dać osobie wypowiadającej się poczucie, że jest słyszana i rozumiana, a pozostałym ułatwić przyjęcie i zrozumienie jej perspektywy.
Osoby prowadzące krąg (facylitatorki): Aneta Stępień-Proszewska i Agnieszka Rzewuska Paca
0 komentarzy